Antik Dünyanın İlkler Şehri

Antik Tiyatro ve Stadyum

        Aizanoi antik kentindeki stadyum tiyatro kompleksinin dünyada başka bir benzeri yoktur. MS.  2, 3, yy. inşa edilen komplekste 13500 kişi kapasiteli stadyum ve 15000 kişi kapasiteli tiyatro 2 ana kapıyla birbirine bağlanmıştır. Bu dünyada benzeri olmayan ilk ve tek kombinasyondur.
     Stadyum Bölümü: 200 metre uzunluğunda 50 metre genişliğinde olan stadyum bir tepenin içi oyulmuş yamaçlara da tribünlerin yerleştirilmesiyle inşa edilmiştir. Antik dönemde her dört yılda bir şehir olimpiyatları düzenlenir. Şehir olimpiyatlarında şampiyon olan sporcular kenti temsil etmesi için Atina'ya gönderilir. Aizanoi olimpiyatları burada düzenlendiği için buraya stadyum diyoruz. Stadyum giriş kapısının hemen doğu kısmında onur kürsüsü vardır şampiyon olan sporcuların isimleri buraya yazılır. Yapının orijinaline baktığımızda ise bir arena yapısı karşımıza çıkıyor. O dönem arenalarda 3 çeşit spor yapılır.
     Gladyatör gladyatöre karşı mücadele eder
     Gladyatör yabani hayvanlara karşı mücadele eder
     Gladyatör suçlulara karşı mücadele eder
     Tiyatro Bölümü: 15000 kişi kapasiteli klasik bir Grek tiyatrosudur. 3 ana kapıdan tiyatroya girişler sağlanır. Tiyatro ve stadyumu birbirinden ayıran duvarın yüksekliği 30 m. Ve 3 katlıdır ancak depremler neticesinde 30 m. Duvarın 10 metre kadarı ayakta kalmayı başarabilmiştir. Güçlü bir akustik sisteme sahip tiyatroda çok geniş süslemelerin varlığı en dikkat çekici özelliğidir.
          resim215586